Skocz do treści

Firefox dla aktywnych

Firefox jest domyślną przeglądarką milionów internautów. Jak sama nazwa wskazuje przeglądarka internetowa służy do przeglądania stron internetowych, na tym jednak nie koniec! Jeśli Firefox jest przeglądarką, "spod" której udzielasz w Internecie z pewnością zainteresują Cię dodatki przybliżające Firefoksa do edytor tekstu.

Firefox okiem pismaka

Firefox jest szybką i bezpieczną przeglądarką, którą za względu na ogromną ilość dodatków nie sposób zastąpić. Nie ma jednak przeglądarek idealnych. I każdy w Firefoksie z pewnością zajdzie wiele brakujących mu funkcji. Dla aktywnego internauty, który często wypowiada się w polach komentarzy, prowadzi korespondencję za pomocą webmaili, odpowiada na pytania na forach internetowych, wypełnia formularze czy sporządza wpisy na blogu największymi bolączkami dotyczącymi gołego Firefoksa są: brak wygodnego paska formatowania tekstu, możliwości zapisu/odczytu wpisów oraz automatycznego odzyskiwania tekstu, nad którym pracujemy, brak kontroli nad rozmiarami formularzy, dostępność tylko domyślnego słownika, brak domyślnego podpisu, tłumaczy i słowników tekstu, wygodnej metody podkreślania i podświetlania wybranych elementów.

Celem tego artykułu jest chęć zaprezentowania rozszerzeń, które pozwolą rozwiązać te i inne problemy, a tym samym usprawnić i dostosować przeglądarkę do naszych potrzeb!

Więcej miejsca do pisania, czyli jak powiększać pola tekstowe

resizeabletextarea.jpgJeśli niewielkie rozmiary pól tekstowych i pól formularzy przyprawiają Cię o internetową klaustrofobię, bo wpisany tekst nie daje się wygodnie przeczytać. To warto zainstalować rozszerzenie Resizeable Textarea, które pozwala rozciągać wielkość pól tekstowych. Wystarczy kliknąć kursorem w róg pola i powiększyć do preferowanych rozmiarów.

Sprawdzanie błędów pisowni

Byki, czyli błędy ortograficzne są plagą internetu (i zdarzają się nawet najlepszym!). Dlatego warto korzystać z wbudowanego w Firefoksa modułu sprawdzania poprawności pisowni.

spellbound.pngPisownie sprawdzamy wybierając z menu kontekstowego opcję "Sprawdź pisownię w tym polu". Aby na stałe włączyć funkcję sprawdzania poprawności pisowni otwieramy okno Opcje > Zaawansowane > Ogólne > Przeglądanie, gdzie zaznaczamy "Sprawdź pisownie podczas wprowadzania tekstu". Poliglotów ucieszy możliwość sprawdzania błędów za pomocą ponad 50 słowników dla wielu języków. Na tym jednak nie koniec, Firefox wyposażony w rozszerzenie Dictionary Switcher wykryje język strony lub ten, w którym piszemy wypowiedź i automatycznie wybierze odpowiedni słownik.

Jeśli preferowana przez nas wersja Firefoksa nie posiada wbudowanego modułu do sprawdzania pisowni możemy skorzystać z rozszerzenia Spellbound lub Google Toolbar. Niemniej jednak zalecam zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji (posiadającej omawianą funkcję).

Szybsze wyszukiwanie materiałów

Pisząc często odwołujemy się do znanych nam tekstów czy wstawiamy odnośniki do programów. Nie sposób pamiętać tego wszystkiego, dlatego często musimy korzystać z wyszukiwarek internetowych. Jednak ciągłe przełączanie się między kartami czy nawet korzystanie z paska wyszukiwania może być nie wygodne. Aby usprawnić wyszukiwanie warto zainstalować rozszerzenia dodające nowe opcje w menu kontekstowym.

Firefox dla poligloty

Za pomocą odpowiednich rozszerzeń ułatwimy sobie także sporządzanie tłumaczeń zagranicznych artykułów. Najpopularniejszym językiem obcym w Polsce jest język angielski. Coraz więcej osób porozumiewa się nim biegle, dlatego wielu internautom wystarczy tłumaczenie strony z innych języków na język angielski. W tym celu możemy wykorzystać jedno z następujących rozszerzeń.

    Dodatki umożliwiające tłumaczenie na język angielski całych stron:
  • Translator - tłumacz pozwalający korzystać z usług e-tłumaczy: Google Translation, Yahoo! Babelfish, PROMT, freetranslation.com, Altavista lub Im Translator. Poza językiem angielski możemy wybrać: niemiecki, hiszpański, rosyjski i inne.
  • Google Translate - pojedynczy przycisk z zestawu ponad 100 przycisków z rozszerzenia Toolbar Buttons. Korzysta z silnika usługi Google Translate. Poza angielskim możemy wybrać: hiszpański, niemiecki, rosyjski i inne.
    Przydatnymi mogą się także okazać:
  • ImTranslator - dodaje obsługę wielojęzyczności m.in. korekcja błędów w polach, gdzie posługujemy się kilkoma językami naraz, graficzna klawiatura, wbudowany tłumacz.
  • Translation Panel - wprowadzony w oknie tekst jest tłumaczony na angielski.
  • Dictionary Tooltip - pozwala w wygodnym okienku wyświetlać znaczenie wskazanych słów.
  • Pertinkina - (C) Visuddhi, Split Pannel, Split Browser, Tricky Frames - pozwalają w jednej karcie otworzyć dwie lub więcej strony, co pozwala w wygodny sposób tłumaczyć teksty, a także porównywać dwie lub więcej strony, bez przełączania się między różnymi kartami lub oknami.

Tłumaczenia z języków obcych

Odpowiedni zestaw dodatków przyśpieszy także tłumaczenia tekstów i słówek na język polski. Dzięki rozszerzeniom udostępnionym na stronie Ling.pl przetłumaczymy dowolne słowo wprost z menu kontekstowego lub za pomocą dodatkowego paska lub wtyczki wyszukującej. Do tłumaczenia większej ilości słów lub zdań najlepiej wykorzystać Translatice, niestety jak do tej pory brak rozszerzenia upraszczającego wykorzystanie tego najlepszego polskiego e-tłumacza. Ling.pl umożliwia także tłumaczenie na język polski cały stron.

Szybsze formatowanie

Możemy sobie oszczędzić pracy z formatowaniem tekstu w HTML, BBcode czy Wiki, używając specjalnego paska formatowania Text Formating Toolbar.

Zapisywanie i odtwarzanie tekstów

scribe.png Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do szybkiego zapisywania dokumentów za pomocą skrótu klawiaturowego Ctrl+S jak w przypadku aplikacji biurowych to rozszerzenie Scribe z pewnością się nam przyda! Pozwala na zapis każdego tekstu jaki wprowadziliśmy na dowolnej stronie za pomocą wspomnianego skrótu Ctrl+S lub dodatkowej pozycji w menu Plik, na dysku twardym. Co pozwala przywrócić naszą pracę nawet po awarii przeglądarki czy zawieszeniu systemu. Scribe można też wykorzystać do robienia lokalnych kopii wpisów z bloga.

To jeszcze nie wszystko. Kopie zapisane przez Scribe po zamknięciu przeglądarki możemy edytować w dowolnym procesorze tekstu lub edytorze HTML, a następnie wgrać je na bloga czy inną stronę.

Natomiast do sporządzania lokalnych kopii stron www najlepiej wykorzystać ScrapBook. ScrapBook pozwala zapisać dowolną ilość stron WWW, a następnie ułatwia zarządzanie i wyszukiwanie w naszej kolekcji. Rozszerzenie jak na swoje możliwości jest bardzo lekkie i szybkie, dodatkowo pozwala opatrzyć zapisane strony własnymi notatkami.

Wstawianie stałych fragmentów tekstu i sygnaturek

signatures.jpg Jeśli mamy jakieś stałe fragmenty kodu lub tekst, który zawsze umieszczamy na blogu lub w wiadomościach e-mailowych, możemy zautomatyzować ten proces za pomocą rozszerzenia Signature. Signature pozwala zapisać dowolną ilość gotowców, a następnie wybierać i wprowadzać je za pomocą menu kontekstowego. Niezastapione rozszerzenie dla moderatorów - pozwala ustalić kanon "uwag i ostrzeżeń", którymi można się posługiwać, znacznie skracając czas, zwłaszcza przy notorycznie powtarzających się pytaniach.

Zaznaczanie i podświetlanie tekstu

Używanie markerów do oznaczania akapitów czy ciekawych fragmentów ułatwia odnajdywanie wyróżnionego tekstu. W tym celu najlepiej użyć dodatków TextMarker! lub Web Marker. Z kolei dzięki HighlightAll podświetlimy daną frazę na całej stronie, przez co szybko odnajdziemy fragmenty tekstu dotyczące interesującego nas przedmiotu. Natomiast przy pomocy Context Highlight możemy podświetlić kolejne elementy bez utraty wcześniej wyróżnionych.

Jeśli wbudowany w Firefoksa mechanizm wyszukiwania na stronie nam nie wystarcza, możemy go zastąpić rozszerzeniem pozwalającym na zaawansowane wyszukiwanie wyrażeń regularnych, jakim jest Regular Expressions Tester.

Z kolei dzięki Pagemark oznaczymy miejsce, w którym skończyliśmy lekturę, w historii przeglądanych stron pojawi się adres wraz z pozycją na danej stronie, do której wrócimy używając przycisku Wstecz.

Pewne części tego artykułu są tłumaczeniem poradnika autorstwa Gini Trapani Geek to Live: Turn Firefox into a web writer. Czytelników zachęcam do zgłaszania propozycji rozszerzeń, które Waszym zdaniem powinny się znaleźć w tym tekście (-;

Zainteresowanych odsyłam do wcześniejszych artykułów o podobnej tematyce:

Przydatne rozszerzenia dla Mozilli Firefox
Google w Firefoksie - przydatne dodatki
Google Browser Sync - przechowuj ustawienia i zakładki z Firefoksa na swoim koncie Google
Wyszukiwanie lepsze niż w Operze
Dodatkowe przyciski dla programów Mozilli