Skocz do treści

Jak naprawić Windows MBR przy użyciu Ubuntu Live CD?

Czasem w wyniku awarii komputera spowodowanej choćby przerwaniem dostaw energii uszkodzeniu ulega Master Boot Record (MBR).

MBR najprościej przywrócić używając płyty instalacyjnej systemu Windows. Należy dokonać rozruchu z płyty, uruchomić konsolę odzyskiwania systemu i posłużyć się poleceniem fixmbr.

Jeśli jednak w danej chwili nie dysponujemy płytą z Windowsem, możemy wykorzystać krążek Ubuntu (lub innej dystrybucji uruchamianej w trybie LiveCD).

Uruchamiamy komputer startując Ubuntu z płyty. Po zalogowaniu się do systemu przechodzimy do menu System -> Administration -> Software Sources i włączamy repozytoria Universal.

Następnie otwieramy terminal (Applications -> Accessories -> Terminal) i wykonujemy:

sudo apt-get install ms-sys

ms-sys jest programem pozwalającym utworzyć sektor rozruchowy zgodny z formatem Microsoftu.

Przed przejściem do dalszej procedury musimy upewnić się, która partycja jest zajmowana przez Windows. Wracamy do terminala, gdzie wykonujemy:

sudo fdisk -l

I odszukujemy windowsowej partycji na liście dysków, co powinno wyglądać podobnie:

/dev/sda1 1 9327 74919096 83 NTFS

Należy zwrócić uwagę na dwie sprawy ‘/dev/sda1‘ co oznacza partycję i ‘NTFS‘, który opisuje natywny system plików systemu Windows. Jeśli posiadamy więcej niż jeden dysk sformatowany do NTFS musimy wydedukować, który z nich do windowsowe C:\. W tym celu tworzymy odpowiednie katalogi i podmontowujemy wszystkie partycje NTFS, a następnie szukamy, która zawiera Windowsa.

sudo mkdir 1 && sudo mkdir 2 (itd zależnie od ilości partycji)
sudo mount /dev/sda1 /home/ubuntu/1
sudo mount /dev/sda2 /home/ubuntu/2
ls /home/ubuntu/2

W opisywanym przypadku chcemy naprawić MBR, na dysku /dev/sda1. Aby to zrobić wykonujemy:

sudo ms-sys –mbr /dev/sda1

Pamiętaj, aby wybrać poprawną partycję! Wybranie złej partycji może skutkować zaprzestaniem uruchamiania się innych niż Windows systemów operacyjnych zainstalowanych na dysku twardym.

Po wszystkim możemy zrestartować komputer, pamiętając o wyjęciu LiveCD z napędu. Nasz Windows powinien uruchomić się bezproblemowo. W czasie pierwszego startu może pojawić się informacja o skanowaniu dysku w poszukiwaniu błędów, na co należy zezwolić.

Bardziej zaawansowani użytkownicy docenią Super Grub Disk, za pomocą którego można naprawić Master Boot Record używany przez Windowsa, jak i wyeliminować problemy związane z Grubem.

Na podstawie: How to fix your Windows MBR with an Ubuntu Live CD.