Skocz do treści

Czy twórcy dodatków pokochają SeaMonkey 2 tak jak Firefoksa?

Jorge Villalobos na łamach bloga Mozilla Add-ons zachęcał ostatnio do portowania popularnych firefoksowych dodatków na SeaMonkey 2.

Od premiery SeaMonkey 2 minęły prawie cztery miesiące, a przydatnych rozszerzeń wciąż jak na lekarstwo. Co gorsze spora część dodatków dla SeaMonkey 1 nie jest dostępna dla użytkowników nowej wersji.

SeaMonkey jako przeglądarka zawsze był lekko na uboczu, zarówno wśród użytkowników, jak i deweloperów. Dlatego sądzę, że krótki apel na mało znaczącym blogu Mozilli nic tu nie da.

Mozilla Add-ons: Dodatki kompatybilne z SeaMonkey 2

Obecnie tylko 306 rozszerzeń na Mozilla Add-ons jest kompatybilna z SeaMonkey 2.0. Dla porównania użytkownicy Firefoksa 3.6 znajdą 676 rozszerzeń, 3.5 o 13 więcej, a fani Thunderbirda 3.0 - 520. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z motywami, użytkownicy najnowszego SeaMonkey mogą skorzystać zaledwie z 19 dość marnych motywów, podczas gdy do dyspozycji użytkowników Firefoksa i Thunderbirda jest ich odpowiednio 254 i 50 oraz tysiące minimotywów.

Statystyki nie napawają optymizmem, na szczęście SeaMonkey 2 wyposażono w SMILE (SeaMonkey Interface Library for Extensions), powstaje też coraz obszerniejsza dokumentacja pomocna twórcom dodatków. Być może Mozilla powinna zacząć aktywnie premiować uniwersalne, tzn. obsługiwana przez większą ilość programów rozszerzenia, na przykład za pomocą grantów dla twórców lub promować je zapewniając 30% miejsc w rankingu rekomendowanych na Mozilla Add-ons rozszerzeń?