Skocz do treści

Jak sprawdzić dostępność aktualizacji dla wtyczek w Firefoksie?

22 czerwca ubiegłego roku, Mozilla udostępniła Firefoksa 3.6.4 z funkcją „out of process plug-in” (OOPP), której zadaniem jest ochrona przeglądarki przed awariami powodowanymi wadliwym działaniem wtyczek, takich jak Adobe Flash, Apple QuickTime czy Microsoft Silverlight.

Mozilla Plugin Check

To jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza, zmiana jaką zaaplikowano w procesie wydawniczym zarówno serii 3.5, jak i 3.6 dla systemów Windows i Linux. Electrolysis zapewnia dość skuteczną ochronę przed awariami, jednak nie zwalnia z konieczności aktualizacji wtyczek.

O ile Firefox zadba o aktualizację rozszerzeń i motywów, to nie potrafi aktualizować zewnętrznych komponentów, jakim są wtyczki. Jak zatem sprawdzić stan i zaktualizować przestarzałe wtyczki?

Co to jest wtyczka?

Wtyczka jest rodzajem oprogramowania wyświetlającego materiały w Internecie, do obsługi których Firefox nie został zaprojektowany. Zaliczają się do nich pliki wideo, audio, gry online i prezentacje wykonane w zamkniętych, opatentowanych formatach. Wtyczki nie zawsze aktualizują się same, są tworzone i dystrybuowane przez firmy, do których należą te opatentowane formaty. Najpopularniejsze wtyczki to: Adobe Flash, Windows Media Player i Java.

Dlaczego powinno się aktualizować wtyczki?

Przestarzałe wtyczki mogą destabilizować pracę, powodować błędy oraz wymuszać awaryjne zamknięcia przeglądarki. Narażają użytkownika na utratę komfortu pracy, nierzadko pozbawiając go niezapisanych danych lub zmuszają do ponownego uruchomienia przeglądarki marnując jego czas.

Co więcej używanie przestarzałych wtyczek niesie ryzyko ataku złośliwego oprogramowania, wirusów i innych zagrożeń bezpieczeństwa i prywatności. Warto także zaznaczyć, że aktualne wersje wtyczek dostarczają nie tylko poprawek bezpieczeństwa, ale i wydajności.

Co to jest awaria?

Awaria ma miejsce wówczas, gdy część oprogramowania przestaje działać. Wtyczki czasami zawieszają się, powodując również zawieszenie samego Firefoksa. W Firefoksie 3.5.10 i 3.6.4 i kolejnych wersjach wtyczki są uruchamiane niezależnie, co umożliwia dalsze działanie przeglądarki, nawet gdy wtyczka się zawiesi.

Doświadczając awarii wtyczki warto przesłać stosowny raport o zdarzeniu do Mozilli.

Co jest wysłane w zgłoszeniu?

Twórcy Firefoksa używają informacji ze zgłoszeń do sprawienia, by kolejne wersje przeglądarki rzadziej ulegały awariom, informowania producentów wtyczek o nieprawidłowościach, a w skrajnych przypadkach do blokowania niebezpiecznych wtyczek. Zgłoszenia awarii nie zawierają żadnych informacji identyfikujących osobę. Składają się tylko z informacji technicznych, takich jak:

  • strona, na której wystąpiła awaria
  • używana wersja Firefoksa
  • system operacyjny
  • zainstalowane wtyczki
  • zainstalowane rozszerzenia
  • oraz inne informacje techniczne.

Informacje te podlegają polityce prywatności Mozilli. Dostępne są także statystki zgłoszonych awarii.

W jaki sposób pomaga mi Firefox?

Niewykluczone, że w przyszłości Firefox będzie aktualizował przestarzałe wtyczki automatycznie. Do tego czasu należy zdać się na mechanizmy dostarczane przez producentów wtyczek i regularnie sprawdzać dostępność aktualizacji.

Jakich wtyczek używam?

Firefox automatycznie wykrywa zainstalowane w systemie wtyczki, aby zobaczyć ich listę należy otworzyć stronę about:plugins lub przejść do menu Narzędzia > Dodatki > Wtyczki.

Jak sprawdzić dostępność aktualizacji wtyczek?

Panel wtyczek pozwala wyłączyć wszystkie lub wybrane wtyczki oraz sprawdzić dostępność aktualizacji. Aby to zrobić należy otworzyć stronę Mozilla Plugin Check.

Narzędzie automatycznie przeskanuje wtyczki i wyświetli ich listę wraz z informacją o ich stanie.

Status wtyczki: Aktualna Wtyczki oznaczone statusem Aktualna, nie wymagają interwencji użytkownika. Zainstalowana jest najnowsza stabilna wersja wtyczki.

Status wtyczki: PrzestarzałaWtyczki oznaczone statusem Przestarzała, powinny zostać zaktualizowane. Naciskając przycisk użytkownik zostanie przeniesiony do strony dostawcy danego rozwiązania, skąd będzie mógł pobrać najnowszą wersję.

Status wtyczki: NieznanaWtyczki oznaczone statusem Nieznana, nie mają odpowiednika w bazie wtyczek lub nie dostarczają mechanizmu weryfikacji wersji. W takim przypadku użytkownik musi samodzielnie sprawdzić czy zainstalowana w jego systemie wersja jest aktualną.

Dbasz o bezpieczeństwo i komfort pracy w przeglądarce? Koniecznie sprawdź dostępność aktualizacji dla wtyczek w Firefoksie.

Więcej informacji o wtyczkach i zgłaszaniu awarii przeczytać można w Pomocy dla Firefoksa w artykule Zgłaszanie awarii wtyczek.